Thursday, September 15, 2016

Wibrodiagnostyka łożysk

http://wibroakustyka-diagnostyka.blogspot.com
Dzięki diagnostyce drganiowej otrzymuje się najdokładniejsze informacje na temat stanu maszyny i ich najsłabszego ogniwa czyli łożysk tocznych.
Skrócenie czasy eksploatacji łożysk powodują takie czynniki jak ubogie smarowanie, zanieczyszczenia, niewyważenie, brak współosiowości i drgania wywołane przez inne urządzenia.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą pomiaru i analizy drgań jest metoda oparta na wykorzystaniu akcelerometrów piezoelektrycznych, gdzie drgania mechaniczne zamieniane są na sygnał elektryczny, a ten - odpowiednio przetworzony, jest najbardziej wiarygodnym nośnikiem informacji o stanie technicznym maszyny.

Znaną metodą jest wykonywanie okresowych lub ciągłych pomiarów szerokopasmowych poziomów drgań, gdzie analizuje się zmiany poziomu drgań w szerokich pasmach częstotliwości i porównuje je z wartościami granicznymi.

Kolejną metodą jest tzw. analiza obwiedni sygnału, gdzie sygnał, wychodzący z czujnika jest filtrowany po czym wyznaczane jest widmo obwiedni sygnału, zawierające składowe o częstotliwości odpowiadającej defektom elementów łożyska.

Popularna jest metoda SPM (metoda Impulsów Uderzeniowych – Shock Pulse Method). Uszkodzenia powierzchni w łożyskach powodują duży wzrost siły impulsów uderzeniowych i wyraźnie zmieniają charakter pomiędzy impulsami silnymi i słabymi. Można więc przełożyć wartość uderzeń na względny pomiar grubości filmu olejowego lub uszkodzenia powierzchni.

No comments:

Post a Comment